طراحی سایت , طراحی وب سایت , شرکت طراحی سایت کد ایران

Javascript یکی از زبان های کد نویسی می باشد که دارای انعطاف بسیار زیادی است و موارد بسیار زیادی را با آن می توان خلق کرد . شما می توانید با استفاده از این زبان غیر ممکن را ممکن کنید! چرا که دسترسی بسیار زیادی در این زبان برای شما تعریف شده است و هنوز نیز توسعه دهندگان آن درحال پشتیبانی از این زبان هستند. این زبان در اصل سمت کاربر یا همان client side می باشد و به تعامل شما با بازدید کنندگان بیشتر کمک می کند.

این زبان کد نویسی، یک نوع زبان داینامیک یا همان پویا می باشد و از طریق های مختلف برنامه نویسی پشتیبانی می کند.

اگر یاد گیری جاوا اسکریپت در دستور کارتان می باشد، به شما تبریک می گوییم. چرا که این زبان هم بازار کار بزرگی دارد و البته که بسیار جذاب می باشد.

 

چرا باید از جاوا اسکریپت استفاده کنیم؟

شما از این زبان در بسیاری از موارد بدون داشتن هیچ گونه نگرانی می توانید استفاده کنید. برای مثال از اپلیکیشن موبایل تا دسکتاپ و حتی در بازی های کامپیوتری نیز می توان از آن استفاده کرد. در اصل می توانیم بگوییم که این یک زبان همه فن حریف است.

البته قبل از شروع به کار و یاد گیری این زبان باید یک سری مسائل را فرا بگیرید چرا که در صورت فقدان اطلاعات، قطعا در آینده به مشکل بر خواهید خورد. جاوا اسکریپت دارای ۶۴ کلمه کلیدی می باشد! در سال ۲۰۱۸ نیز بر اساس گزارش وب سایت stackoverflow، محبوب ترین زبان برنامه نویسی شناخته شده است. این زبان دارای ۱۲ کتابخانه قدرتمند می باشد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

زبان جاوا اسکریپت از ساختار زبان C نیز پشتیبانی می کند که یکی از دلایل محبوبیت آن به حساب می آید. شما به هیچ وجه نیاز به کامپایلر برای نوشتن این زبان نخواهید داشت زیرا یاد گیری بسیار آسانی داشته و نیاز به تغییر خاصی برای سوییچ مرورگر خود نخواهید داشت چرا که از قابلیت کراس پلتفرم (Cross Platform) پشتیبانی می کند.

امروزه وب سایت های بسیاری را می توانید بیابید که همراه با html، از جاوا اسکریپت نیز به عنوان مکمل برای وب سایت خود استفاده می کنند.

 

 

تا چه حد در رابطه با داک داک گو میدانید ؟

موتور جستوجو گر راز دار »

 

 

تاریخچه javascript
تاریخچه javascript

 

تاریخچه javascript

زبان جاوا اسکریپت در دسامبر ۱۹۹۵ با نسخه ۲.۰B3 منتشر شد. فردی به نام برندان ایچ طراح و در اصل بیانگذار این زبان بود که در ابتدا در شرکتی به نام نت اسکیپ، این زبان را با نام موچا ( mocha ) طراحی کرد. در همان سال نیز نام این زبان به livescript تغییر کرد. این نام گذاری ها در آخر به javascript ختم شد و به پایان رسید.

همراه با این زبان، مرورگر هایی نیز به بازار عرضه شد که توانایی پشتیبانی از آن را داشتند.

هرچند در گذشته برنامه نویس ها این زبان را کم ارزش می دانستد اما اکنون توانسته جایگاهش را به عنوان یکی از زبان های اصلی و محبوب به دست بیاورد!

 

چرا و چگونه جاوا اسکریپت متولد شد؟

در گذشته ارتباط با یک کامپیوتر که تنها قابلیت درک زبان صفر و یک یا همان باینری را داشتند، دست کمی از گذراندن هفت خان رستم نداشت. چرا که فراگیری و حتی پیاده سازی این زبان بسیار سخت بوده و هر کسی را می توانست با یک چالش بزرگ روبرو کند. حتی زبان اسمبلی نیز زیاد کار ساز نبود و باز هم برنامه نویسی کاری به شدت سخت و طاقت فرسا به حساب می آمد.

همین امر سبب شد که توسعه دهندگان تصمیم به خلق یک زبان ساده و شیوا گرفتند که بسیار به زبان انسان ها نزدیک باشد و کامپیوتر ها نیز بتوانند به راحتی و سرعت آن را پردازش کنند. جاوا اسکریپت همان زبانی است که در ابتدایی ترین اقدامات خلق شد.

البته به این نوع زبان ها low level یا همان سطح پایین می گویند.

 

جاوا یا جاوا اسکریپت یا جی اسکریپت ؟!

برای خیلی ها همانند من سوال است که آیا واقعا رابطه ای بین این دو زبان وجود دارد؟ خوشبختانه یا متاسفانه هیچ ربطی در بین کد های این دو وجود ندارد. دلیل اصلی نام گذاری جاوا اسکریپت، بازار بزرگ جاوا در سطح جهانی بود. این نام برای دزدیدن و به دست آوردن بازار زبان جاوا که در آن زمان در بین برنامه نویس های تحت وب محبوب بود اتفاق افتاد.

البته همین بلا برای سازندگان جاوا اسکریپت نیز اتفاق افتاد و در مایکروسافت اقدام به ساخت یک زبان سمت کاربر که حدودا ۹۰% شبیه همین زبان بود را منتشر کرد. همین موضوع شرکت مایکروسافت را دچار مشکلات حقوقی کرد که مجبور شدند اسم آن زبان را جی اسکریپت بگذارند.

 

وانیلا جاوا اسکریپت چیست؟

Vanilla JS همان جاوا اسکریپت است و هیچ framework یا چهارچوب خاصی ندارد. البته برای استفاده از این مورد باید از کتابخانه خاصی استفاده نمایید. وانیلا جاوا اسکریپت یکی از سریع ترین های نوع خود است.

 

 

 

 

 

 

کاربرد های اصلی زبان جاوا اسکریپت
کاربرد های اصلی زبان جاوا اسکریپت

 

کاربرد های اصلی زبان جاوا اسکریپت

یکی از دلایل اصلی پیشرفت طراحی سایت، به وجود آمدن جاوا اسکریپت بود. از تایمر گذاشتن بر روی وب سایت تا ساخت یک بک گراند که نسبت به نشانه گر موس واکنش نشان دهد، همگی کار این زبان می باشد.

در جاوا اسکریپت شما مجموعه ای بزرگ از کتابخانه ها خواهید داشت که نشان از توان بالای این زبان دارد و قادر ات دست نویسنده کد را تا میزان بالایی باز نگاه دارد.

انواع کتابخانه های جاوا اسکریپت:

D3.js

Node.js

Riot.js

Create.js

Keystone.js

Vue.js

Meteor

Chart.js

webVR

Three.js

Omniscient.js

Ractive.js

 

موتور های جاوا اسکریپت

اجرای javascript در مرورگر های مختلف به یک شکل نمی باشد، بلکه هر کدام دارای موتور مخصوص خود هستند.

این موتور ها یا همان Engines دراصل وظیفه ترجمه کد های جاوا اسکریپت را برای مرورگر ها دارند. در ادامه آنها را برای شما لیست کرده ایم.

Engine های جاوا اسکریپت

V8 for Opera and Chrome

Spider Monkey for Fire Fox

Trident & chakra for Internet explorer

Chakra Core for Edge

Nitro & squirrelfish for Safari

 

آیا جاوا اسکریپت ضعفی دارد؟

متاسفانه همانند بسیاری از مسائلی که در دنیای طبیعی و مجازی وجود دارد، هیچ چیزی ۱۰۰% نیست و همیشه یک مشکلی نیز در این میان وجود دارد. بزرگ ترین مشکل javascript نیز قسمت باگ گیری آن است. همچنین در بحث امنیت شما قطعا با مشکل روبرو خواهید شد چرا که دشواری هایی برای ایجاد محدودیت وجود دارد. نفوذ پذیری و حفره های امنیتی بسیاری در این زبان یافت شده است.

قبل از استفاده، حتما از یک فرد که در خصوص امنیت تحت وب آشنایی دارد، مشاوره بگیرید.

یک مشکل دیگر اجرا نشدن آن بر روی مرورگر های قدیمی است ولی نمی توان زیاد به این مسئله توجه کرد. چرا که شما باید همگام با تکنولوژی روز حرکت کنید و قطار تکنولوژی برای هیچکس بر نمی گردد.

 

جمع بندی نهایی

در آخر یادگیری یا پیاده سازی این زبان توسط شما، به خودتان بستگی دارد و هیچکس شما را مجبور به استفاده از آن نخواهد کرد. می توانید یک وب سایت را نیز بدون استفاده از این زبان بسازید. ولی توجه داشته باشید این زبان جهت ایجاد خلاقیت طراحی شده است. و البته استفاده نکردن از این زبان یک اشتباه محض می باشد. نمی توان گفت از جاوا اسکریپت استفاده نخواهد شد، بلکه شما مجبور خواهید شد برای بهبود Ui وب سایت و اپلیکیشن خود از این زبان زیبا و دلنشین استفاده کنید.

شما برای فراگیری این زبان هیچ مشکلی نخواهید داشت و برعکس منابع بسیار زیادی برای یاد گیری جاوا اسکریپت پیدا خواهید کرد. امیدوارم این محتوا برای شما مفید بوده باشد.

 

مطالبی که ممکن است علاقه داشته باشید
مفهوم تجربه کاربری

مفهوم تجربه کاربری – درک ارزش تجربه کاربری UX – کدایران

درک مفهوم تجربه کاربری بسیار مهم است، اگر شما با هر نوع کسب و کار آنلاین درگیر هستید٬ به احتمال زیاد دیده اید که از طراحی UX یا همان تجربه کاربری استفاده و سوء استفاده می شود. احتمالا شنیده اید که برخی از مردم سعی در توضیح دادن آن با استعاره های رنگارنگ می کنند٬ […]

Read More…

۰ comments
ارور 404

صفحه ۴۰۴ خلاقانه چیست ؟ – چرا صفحه ۴۰۴ not found خلاقانه بسازیم ؟ – CodeIRAN

صفحه ۴۰۴ خلاقانه صفحه ای که کاربران از دیدن آن ناراحت نمی شوند. برخورد با صفحه نام آشنای ۴۰۴، بی شک یکی از اتفاقات متداولی است که در جست و جوی اینترنتی ما رخ داده و در آینده نیز حتما رخ خواهد داد؟ در این مقاله قصد داریم، اهمیت و تاثیر نوآوری و خلاقیت را […]

Read More…

۰ comments
طراحی وب سایت کافی شاپ

طراحی وب سایت کافی شاپ – ساخت سایت کافی شاپ – طراحی سایت کافه

طراحی وب سایت کافی شاپ ; کافی شاپ ها هر روزه پذیرای مشتریان زیادی هستند. یکی از بهترین روش ها برای جذب مشتریان جدید بهره گیری از یک طراحی وب سایت  کافی شاپ  است. همانطور که می دانید میزان سرچ برای پیدا کردن یک کافی شاپ خوب در گوگل و موتور های جستوجو گر دیگر […]

Read More…

۰ comments

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

فیسبوک توییتر تلگرام اینستاگرام

 

شما میتوانید برای استفاده از ۱۷ دقیقه مشاوره حرفه ای رایگان از طریق زیر با ما شرکت طراحی سایت کدایران باما در ارتباط باشید :

تماس با ما >


Deprecated: get_currentuserinfo از نگارش4.5.0 منسوخ شده است! به‌جای آن از wp_get_current_user() استفاده نمایید. in /home/codeiran/public_html/wp-includes/functions.php on line 4859

نظری ثبت نشده است

خانـــــــــــه آموزش ها فریم ورک ها زبان javascript و ممکن کردن غیر ممکن ها – ساخت یک وب سایت تعاملی – CodeIRAN
×