طراحی سایت , طراحی وب سایت , شرکت طراحی سایت کد ایران

اهمیت مدیریت ارتباط با مشتری در بازاریابی

اهمیت مدیریت ارتباط با مشتری در بازاریابی امروزه بسیاری از صاحبان کسب و کار به اهمیت مدیریت ارتباط با مشتری در بازاریابی پی برده اند. اما سوال مهمی که در اینجا مطرح می شود، اینست که آیا معنای واقعی این عبارت مهم یعنی “مدیریت ارتباط با مشتری در بازاریابی ” را مدیران سازمان ها به خوبی درک کرده اند؟

چرخه مدیریت ارتباط با مشتری، شامل شناخت مشتریان و نیازهای آنها، جذب آنها از طریق کمپین های تبلیغاتی، تبدیل سرنخ به مشتری، حفظ کردن مشتریان و در نهایت توسعه مشتری می‌باشد.

اما این اطلاعات به دست آمده چه کمکی می تواند به شما بکند؟

شما به عنوان یک صاحب کسب و کار، فرقی نمی‌کند چه کسب و کاری دارید، کوچک و یا بزرگ. در نهایت به ابزارهایی نیاز دارید تا این اطلاعات مهم را برای توسعه کسب و کار خود جمع آوری کنید.

ابزارهایی مانند سایت، شبکه های اجتماعی، ایمیل مارکتینگ، فرم های نظرسنجی و حتی باشگاه مشتریان.

خوب یک سوال پیش می آید، چرا باید از این ابزارها استفاده کنیم؟

این ابزارها، روش‌هایی هستند که امروزه در دنیای تجارت الکترونیک مورد استفاده قرار می‌گیرند، که جمع آوری اطلاعات مشتریان و حتی رفتار مشتریان شما را برایتان بازگو می کنند.

فکر کنم که تا همین جا هم موضوع برایتان جالب شد.

پس ما را در ادامه این مقاله همراهی کنید.

یکی از مهمتری ابزارهایی که می‌تواند به شما کمک کند، تا شما ارتباط موثرتری با مشتریان خود بگیرید، استفاده از ابزار ایمیل مارکتینگ است.

برای شناخت بیشتر، با ابزار ایمیل مارکتینگ به لینک زیر مراجعه کنید.

ایمیل مارکتینگ – شناخت دقیق بازاریابی ایمیلی›

اهمیت مدیریت ارتباط با مشتری در بازاریابی

اهمیت مدیریت ارتباط با مشتری به قدری مهم است، که در موردش هزاران هزار کتاب و مقاله چاپ شده و صدها نرم افزار مختلف تولید شده. پس این موضوع را هرگز دست کم نگیرید.

شناخت مشتریان و نیاز آنها

مسلما مشتریانی که در بازار وجود دارند، برای رفع نیاز خود به سراغ رقیبان کوچک و یا بزرگ شما خواهند رفت. اما مسئله مهم این است، که آیا شما می‌توانید آنها را جذب کنید؟

اولین و مهمترین موضوع در شناخت مشتری، شناسایی نیازها و سلایق آنها است. شما زمانی که محصول یا خدمتی را به بازار عرضه می‌کنید، ابتدا باید بتوانید تا نیازهای افراد را پاسخگو باشید.

اگر بخواهیم که به بررسی بیشتر نیاز افراد بپردازیم، می‌توانیم تا نیازهای آنها را به سه دسته مهم تقسیم کنیم:

نیازهای اساسی: نیازهای اولیه و یا مهمترین نیازهایی که شما برای رفع آن، به تولید محصول و یا خدمتی می‌پردازید.

نیازهای عملکردی: نیازهایی هستند که به عنوان یک آپشن در نظر گرفته می‌شوند. آپشنی که می تواند تمایزی بین محصول شما و رقیبتان ایجاد کند. یعنی خیلی از افراد ممکن است که به خاطر همین آپشن از محصول شما خریداری کنند.

نیازهای انگیزشی: نیازهایی هستند که مشتریان را تشویق می‌کند، تا از محصول یا خدمت شما استفاده کنند. این نیاز اگر نباشد، مشکلی برای مشتری ایجاد نمی‌کند، اما اگر این نیاز مشتری برطرف شود، منجر به شگفت زده شدن مشتری خواهد شد.

جذب مشتریان از طریق کمپین های تبلیغاتی

برای اینکه بتوانید مشتریان جدیدی را جذب محصولات و یا خدمات خود کنید، نیاز دارید تا از انواع کمپین های تبلیغاتی آنلاین و آفلاین استفاده کنید.

روش‌های آنلاین، مانند استفاده از انواع شبکه‌های اجتماعی، سایت و یا ایمیل مارکتینگ و یا روش های آفلاین مانند استفاده از چاپ انواع محصولات چاپی مانند کارت ویزیت، تراکت، کاتالوگ و یا …

هر کدام از این روش ها اگر به درستی اجرا و مدیریت شوند، می‌توانند مشتریان زیادی را جذب محصولات و یا حدمات شما کنند.

جذب مشتریان از طریق کمپین های تبلیغاتی

تبدیل سرنخ به مشتری

بعد از برگزاری کمپین های تبلیغاتی، افراد زیادی وارد قیف فروش شما می‌شوند. اما مهمترین مساله این است که شما چگونه آنها را می توانید حفظ کنید.

این موضوع به هنر مذاکره و فروش شما بستگی دارد.

تبدیل سرنخ به مشتری

حفظ کردن مشتریان

برای حفظ کردن مشتریان از راه‌ها و کانال‌های مختلفی باید استفاده کنید. استفاده از انواع کانال‌های ارتباطی مانند شبکه های اجتماعی یا ایمیل‌هایی جهت ارسال پیام های یادآوری، تبریک تولد و یا ایام خاص، ارسال قیمت‌ها و محصولات جدید، راه اندازی باشگاه مشتریان، رضایت سنجی و پیگیری و رسیدگی شکایات مشتریان

ولی هرگز یادتان نرود تا درد و دل مشتریانتان را گوش دهید. زیرا زمانی که ناراضی شوند، علاوه بر اینکه از شما خرید نمی‌کنند، بلکه حتی برای شما تبلیغات منفی نیز خواهند کرد.

یکی از بهترین ابزارهایی که می‌توانید برای ثبت رضایت و یا شکایات مشتریان خود از آن استفاده کنید، ابزار نظرسنجی بوده که نمونه های خارجی و داخلی آن موجود است.

نظرسنجی و یا ثبت مشتریان دارای استانداردهایی هستند، که از مهمترین آنها می توان به استانداردهای ایزو ۱۰۰۰۲ و ۱۰۰۰۴ اشاره کرد.

حفظ کردن مشتریان

توسعه مشتری

زمانی که شما تلاش می‌کنید، تا از انواع روش‌های مختلف جهت حفظ مشتری استفاده کنید، این امر می‌تواند برای شما که صاحب کسب و کاری هستید  یک نکته مثبتی بوده و باعث  شود تا مشتریان شما از یک مشتری معمولی تبدیل به یک مشتری وفادار شوند.

مشتریان وفادار در واقع بازایابانی هستند، که بدون دریافت هر گونه حقوق و یا مزایایی برای شما بازاریابی کرده و شما را به مشتریان جدید معرفی می‌کنند. که به عبارتی به آن (up selling) هم گویند.

زمانی که شما مشتریان حود را جذب کرده و مراحلی را طی می‌کنید، تا آنها را حفظ کنید، بهتر است تا از ابزارهایی مانند باشگاه مشتریان استفاده کنید، تا بتوانید از ابتدا یعنی از زمانی که شما برای جذب مشتریان خود به ایجاد انواع کمپین های تبلیغاتی آنلاین و یا آفلاین می‌پردازید، تا زمانی که آنها را به مشتریان وفادار خود تبدیل می کنید، این فرایند را مدیریت کنید.

مدیریت کردن اطلاعات به دست آمده، باعث می‌شود، تا حتی کوچکترین موضوعی فراموش نشود و یا با کوچکترین اطلاعاتی مفقود نشود.

 

مطالب پرباردید این هفته :

آموزش ساخت هویت برند

بیزنس مدل چیست؟

سفارش واقعیت افزوده توسط اولین شرکت ارائه کننده خدمات AR – VR


Deprecated: get_currentuserinfo از نگارش4.5.0 منسوخ شده است! به‌جای آن از wp_get_current_user() استفاده نمایید. in /home/codeiran/public_html/wp-includes/functions.php on line 4859

نظری ثبت نشده است

خانـــــــــــه آموزش ها بازاریابی اهمیت مدیریت ارتباط با مشتری در بازاریابی – CodeIRAN
×