طراحی سایت , طراحی وب سایت , شرکت طراحی سایت کد ایران

شاخص کلیدی عملکرد

شاخص کلیدی عملکرد یا همان KPI یکی از شاخص هایی است که می توان با استفاده از آن میزان پیشرفت یک گروه در رسیدن به هدفشان را سنجید.

موضوع مقاله امروز CodeIRAN نیز تعریفی است بر این شاخص و تاثیرات آن را که مورد بررس قرار خواهیم داد تا با ویژگی هایش بیشتر آشنا شویم.

با ما همراه باشید.

 

KPI چیست؟

می توان KPI یا Key Performance Indicator را یک روش سنجش دانست که می توان با توجه به آن میزان خوب بودن و موفقیت یک ارگان، سایت و … را تعیین کرد که به آن اصطلاحا شاخص کلیدی عملکرد می گویند.

در واقع این ارزش مشخص می کند که یک شرکت برای رسیدن به اهدافش به چه درصدی از موفقیت رسیده است. می توان KPI را همچنین سنجشی برای خوب بودن میزان فعالیت های کاربران دانست.

مقادیری که در این سنجش ذکر می شوند اغلب یا خیلی بزرگ هستند و یا خیلی کوچک. می توان گفت اعداد بزرگ راندمان کلی یک شرکت را نشان می دهد و مقادیر کوچک راندمان بخش های مختلف شرکت را بررسی می کند.

در این سنجش آن چه که مهم است قدم هایی است که برای رسیدن به موفقیت برداشته می شود، پس توجه و تاکید نیز بر این امور قرار خواهد گرفت. با در نظر گرفتن KPI می توان تصمیمات دقیق تری برای هدف گذاری ها در آینده داشت و یا با اقتدار بهتری پیش رفت.

 

 

 

شاخص کلیدی عملکرد تاثیر گذار

برای اینکه به کار گیری این شاخص بتواند بهترین تاثیر را ایجاد کند باید بدانید که KPI برای هر کمپانی باید شخصی سازی شده باشد. این موضوع به این معناست که شاخص کلیدی عملکرد بسته به سیستم و جریانات هر گروه متفاوت و مخصوص هر شرکت باید تعریف شود.

خیلی ها ممکن است شیوه های KPI دیگر شرکت ها را بر روی برنامه های خود اعمال کنند که خوب نتیجه هم نخواهد داشت. آیا عملکرد یک سیستم فروش به سیستم ارائه خدمات شباهت دارد؟ آیا شیوه ارائه خدمات در دو شرکت آن هم با یک هدف مشابه خواهد بود؟

جوابی که در پاسخ این دو سال می آید خیر خواهد بود.

یادتان باشد برای این که KPI خوبی داشته باشید اولین قدم تشخیص اهداف طولانی گروه است. زمانی که اهداف شما روشن شود می توانید با آنالیز و اطلاعات موجود و بررسی های فراوان و کمی صبور بودن در نهایت به این نتیجه برسید که KPI شرکت شما به چه شیوه باید انجام شود و در کدام بخش ها باید قوی تر ظاهر شود.

 

پایه ریزی یک KPI
پایه ریزی یک KPI

 

پایه ریزی یک KPI

همانطور که اشاره کردیم KPI باید با توجه به هدف و آنالیز های صورت بگیرد که بر روی آن آنالیز و بررسی های دقیق شده است. در طرح یک شاخص کلیدی عملکرد باید به سوالات زیر پاسخ صادقانه ای بدهید تا بتوانید به نتیجه برسید.

 1. نتیجه مورد نظر گروه شما چیست؟
 2. اهمیت نتیجه مورد نظر برای گروه چیست؟
 3. روش شما برای بررسی این پروسه به چه صورت خواهد بود؟
 4. چطور می توان نتیجه کار را تحت تاثیر قرار داد؟
 5. مسئول مشخص شده در این پروسه کیست؟
 6. چگونه از رسیدن به نتیجه مورد نظر با خبر می شوید؟
 7. هر چند وقت یک بار قرار است روند رسیدن به سوی این پروسه طول بکشد؟

با مشخص شدن هدف پاسخ گویی به این سوالات کار سختی نخواهد بود.

 

بازاریابی دهان به دهان یکی از قدیمی ترین و تاثیر گذار ترین روش های بازاریابی تا به امروز:

بازاریابی دهان به دهان »

 

KPI را مرتب چک کنید

اگر می خواهید این شاخص کلیدی برای گروهتان کارساز باشد باید در نظر داشته باشید که به صورت متوالی و دقیق بر روی KPI مورد نظر نظارت داشته باشید و پروسه های صورت گرفته را بررسی کنید. این بررسی ها بسیار مهم است، زیرا علاوه بر نگاه دقیقی که  این شاخص بر عملکرد های شما دارد می توانید در صورت نتیجه نگرفتن روش، راه بهتری را بررسی و انتخاب کنید.

 

مطمئن شوید KPI انتخاب شده قابل اجرا است

انتخاب یک شاخص کلیدی عملکرد با ابعادی خارج از توانایی های تیم می تواند تنها به تلاش بیهوده ختم شود و بس. بهتر است قبل از اجرای KPI چند نکته را در نظر بگیرید.

 • اهداف خود را بررسی کنید
 • فعالیت های فعلی خود را بررسی کنید
 • اهداف KPI کوچک و بزرگ برقرار کنید
 • هدف خود را با گروه بررسی کنید
 • مرتب راندمان کار را بررسی کنید و در صورت نیاز استراتژی خود را عوض کنید.

 

مطمئن شوید KPI انتخاب شده قابل اجرا است
مطمئن شوید KPI انتخاب شده قابل اجرا است

 

در نتیجه آن چه که مهم است، بررسی هدف کلی و اصلی است و همیشه مهم ترین و بهترین راه در رسیدن به هدف بزرگ، کوچک کردن آن هدف به ریزترین ذرات ممکن است تا در نهایت به هدف خود برسید.

در این راه همه چیز بسیار ساده است اما تلاش بسیار و صبور بودن لازم است.

 

انعطاف پذیری KPI

تصور کنید شما برای رسیدن به هدف طولانی مدت گروه، دو سال را در نظر گرفته اید. اگر اهل تجارت باشید می دانید که اوضاع بازار هیچ وقت رنگ آرامش را به خود ندیده و مرتب در حال تغییر است. شاخص کلیدی عملکردی را که در نظر می گیرید باید این قدر انعطاف پذیر باشد تا با تصمیمات تجاری شرکت شما مطابقت پیدا کند و خلالی در انجام امور صورت نگیرد.

یادتان باشد اگر می خواهید KPI نتیجه خوبی به شما بدهد باید حتما به موارد ذکر شده توجه کنید و در نظر داشته باشید که تیم و شاخص کلیدی عملکرد مرتب به روز شوند و اهداف کوچک با توجه به اوضاع بازار اولویتشان تغییر کند یا عوض شوند.

 

در انتها

امیدواریم همانطور که انتظار داشتیم یک نگاه کلی از آنچه این شاخص کلیدی عملکرد به دست آورده باشید و بدانید یک KPI مناسب به چه صورت می تواند برای شرکت شما تاثیر گذار باشد.

یک شاخص مناسب آنقدر در طول روند پیشرفت تغییر خواهد کرد تا در نهایت بتواند نتیجه مناسب و اصلی را به شما برساند.

 

 

 

 

 

مطالبی که ممکن است علاقه داشته باشید
سه اشتباه بزرگ در سئو

سه اشتباه بزرگ در سئو که باعث دشمنی گوگل با شما می شود – CodeIRAN

در این مقاله سعی شده تا سه اشتباه بزرگ در سئو که باعث جریمه شدن شما توسط گوگل می شود را برسی کنیم و به شما هشدار دهیم. این محتوا را جدی بگیرید چرا که آینده سایت شما به آن بستگی دارد.   گوگل بر چه اساسی وب سایت شما را اسپم می کند؟ بسیاری […]

Read More…

۰ comments
بک لینک چیست

بک لینک چیست ؟ – انواع بک لینک – CodeIran

بک لینک چیست؟ این سوال ذهن بسیاری از سئو کاران که تازه وارد این حرفه شده است. بک لینک در واقع به دریافت لینک از دیگر سایت های اینترنتی به سایت خودمان گفته می شود. این لینک می تواند متن و یا تصویری باشد که در سایت های دیگر قرار می گیرد و کاربر با […]

Read More…

۰ comments
خدمات سئو و بهینه سازی سایت

خدمات سئو – خدمات SEO – خدمات بهینه سازی سایت – CodeIRAN

یکی از مهم ترین مسائلی که همیشه به آن تاکید داریم همین خدمات سئو و بهینه سازی سایت می باشد ! اغلب افراد فکر می کنند که صرفا برای وارد شدن به دنیای دیجیتال مارکتینگ کافیست یک پیج اینستاگرام درست کنند و خیلی اگر بخوان هزینه کنند یک سایت هم طراحی کنند و دیگ اگه […]

Read More…

۰ comments

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

فیسبوک توییتر تلگرام اینستاگرام

 

شما میتوانید برای استفاده از ۱۷ دقیقه مشاوره حرفه ای رایگان از طریق زیر با ما شرکت طراحی سایت کدایران باما در ارتباط باشید :

تماس با ما >

 


Deprecated: get_currentuserinfo از نگارش4.5.0 منسوخ شده است! به‌جای آن از wp_get_current_user() استفاده نمایید. in /home/codeiran/public_html/wp-includes/functions.php on line 4859

نظری ثبت نشده است

خانـــــــــــه آموزش ها شاخص کلیدی عملکرد چیست؟ – ویژگی های یک KPI مناسب چیست؟ – CodeIRAN
×