طراحی سایت , طراحی وب سایت , شرکت طراحی سایت کد ایران

تکنیک Content-first

تکنیک  Content-first چگونه به طراحی بهتر سایت شما کمک می کند؟ آیا تا به حال راجع به این روش چیزی شنیده یا خوانده اید؟ در این مقاله از CodeIRAN قصد داریم این روش را بصورت دقیق توضیح داده و شما را برای داشتن سایتی بهتر کمک کنیم. می توان گفت در این روش محتوا همان طراحی است. نوع محتوایی که شما استفاده می کنید، طول متنی که می نویسید، لحن نوشتاری آن و خیلی از ویژگی های دیگری که در طول نوشتن یک متن شاید آن ها را رعایت کنیم و شاید هم نه، نقش پر رنگی در ساخت تجربه کاربری خوب، برای کاربران ایفا می کنند. در واقع می توان گفت این تکنیک به شما یادآور می شود که قبل از نوشتن یک خط کد به مخطبان و علایق آن ها فک کنید نه طراحی و نحوه پیاده سازی سایت.

 

طراحی سایت بر اساس محتوا

بیایید قبل از شروع به توضیح راجع به این روش پاسخ سوال “تکنیک  Content-first چیست؟” را بطور دقیق بدهیم. در واقع پاسخ این سوال بسیار آسان است همانطور که در بالا نیز اشاره کوچکی کردیم، تکنیک Content-first رویکردی است که در آن محتوای سایت نحوه و روش طراحی سایت را مشخص و تعیین می کند. تصاویر، متن، نمودار، جداول و سایر عناصری که می توانند در صفحه به نمایش در بیایند یک محتوا محسوب می شوند. قبل از شروع به طراحی سایت به این نکته توجه کنید که در هر صفحه چه چیزی به کاربر ارائه می دهید. آیا در حال راه اندازی داشبورد با نمودار ها و جداول هستید؟یا یک سایت بازنشر تصاویر دارید؟ و یا حتی به یک فروشگاه فکر می کنید؟

در واقع هرچه اطلاعات شما راجب محتوایی که قرار است به مخاطبان خود ارائه دهید بیشتر باشد، می توانید طراحی متناسب تری را برای سایت خود داشته باشید. بیایید اینطور فکر کنیم که شما می خواهید یک خانه بسازید. معمار این ساختمان میحواهد بداند که برای مثال شما چند اتاق خواب نیاز دارید یا بهتر بگویم طراحی خانه بر اساس نیاز های شما اتفاق میوفتد، در طراحی سایت نیز همین اتفاق رخ می دهد شما باید اطلاعات مناسبی از نیاز های مخطبان خود داشته باشید.

 

طراحی سایت بر اساس محتوا
طراحی سایت بر اساس محتوا

 

روش انجام تکنیک Content-first

قبل از توضیح روش انچام تکنیک Content-first چند سوال مطرح می شود که باید به آن ها پاسخ دهید.

الان که در حال مطالعه این مقاله هستید در حال ساخت پروژه ای جدید بدون محتوا هستید؟ یا در فکر طراحی دوباره یک سایت موجود ؟ اگر در حال ساخت یک پروژه جدید هستید چند سوال دیگر نیز مطرح می شود “اول اینکه چرا می خواهیم با مخاطبان ارتباط برقرار کنیم؟” سوال بعدی این است که “قرار است در این سایت به مخاطبان خود چه چیزی ارائه دهیم؟” و سوال آخر “انتظار داریم که کاربران در سایت چه اقداماتی انجام دهند؟ ”

این یک نقطه شروع عالی برای پروژه جدید شما است. شما می توانید از پاسخ های خود برای ایجاد طرح کلی برای ساخت سایت و ساخت نقشه سایت استفاده کنید. نقشه سایت یک روش عالی برای شناسایی تمام صفحات و یا به عبارتی صفحه های مورد نیاز شماست. این روش به شناسایی مطالب مورد نیاز برای پر کردن سایت شما کمک کند.

روش دیگری نیز برای شروع وجود دارد بجای طراحی نقشه سایت و پاسخ به این سوالات، رقبای خود را بشناسید و آن ها را آنالیز کنید. این تحقیق می تواند به شما کمک کند تا چشم انداز بهتری برای آنچه می خواهید پروژه شما باشد به دست آورید. شما می توانید از این تجزیه و تحلیل استفاده کنید تا ببینید چه ویژگی هایی سایت شما را نسبت به دیگران بهتر می کند؟ یا به سادگی می توانید آنچه در آنجا وجود دارد را کشف کنید. آیا مواردی وجود دارد که به خوبی کار کند؟ کار نمی کنید؟ به دنبال ایده هایی باشید که ممکن است بخواهید از آن ها استفاده کنید.

برگردیم به بحث اصلی که همان تکنیک Content-first این است. تمام مواردی که در بالا اشاره کردیم نیز نمونه ای از این تکنیک است. در واقع این روش بر این نکته استوار است که روش طراحی دو سایت فروشگاهی هم که محصول مشابهی باهم دارند با یک دیگر متفاوت است. در روش های سنتی طراحی سایت بیشتر توجه ما بر روی استاندارد های طراحی بود در حالی که در این روش بیشتر بر روی نحوه ارائه مطالب به مشتری استوار است.

 

آیا میدانید سایت مپ یا همان نقشه سایت در کجا استفاده می شود؟ این مطلب را از دست ندهید:

نقشه سایت چیست ؟ – انواع سایت مپ »

 

اهمیت طراحی بر اساس محتوا

در رابطه با این موضوع می توان گفت که تمام سایت ها می توانند از این روش استفاده کنند و یا بهتر است بگوییم بهتر است از این روش استفاده کنند. در واقع این تکنیک محدود به طراحی فروشگاه آنلاین نیست، و در حال حاضر در بخش های مختلفی مانند بسته بندی های محصولات نیز استفاده می شود. هر چقدر که از اهمیت این روش بگوییم کم است چراکه شما در استفاده از روش سنتی و از آنجاییکه اولویت طراحی بر اساس محتوا نبود، خروجی سایت فقط یک طرح کلی است اما در این روش خروجی نهایی سایت شما همان چیزی است که مخاطب انتظارش را دارد.

 

حرف آخر

همانطور که می دانید نوشتن و تولید محتوا یک کار ضروری در راه اندازی سایت است چرا که این محتوا است که محصولات و سایت ما را شرح می دهد و باعث جذب مخاطبان می شود. محتوا به ما کمک می کند که یک طراحی چگونه باید انجام شود. با استفاده از تکنیک Content-first، می توانیم طراحی های آگاهانه تری داشته باشیم و مخاطبان را راحت تر به محصولات دلخواهشان برسانیم. استفاده از این روش در ساخت سایت این امکان را فراهم می آورد که سایتی مطابق با انتظار کاربران طراحی کنیم و خیلی راحت تر به نتیجه دلخواه خود برسیم.

 

 

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

فیسبوک توییتر تلگرام اینستاگرام

 

شما میتوانید برای استفاده از ۱۷ دقیقه مشاوره حرفه ای رایگان از طریق زیر با ما شرکت طراحی سایت کدایران باما در ارتباط باشید :

تماس با ما >

 


Deprecated: get_currentuserinfo از نگارش4.5.0 منسوخ شده است! به‌جای آن از wp_get_current_user() استفاده نمایید. in /home/codeiran/public_html/wp-includes/functions.php on line 4859

نظری ثبت نشده است

خانـــــــــــه آموزش ها آشنایی با تکنیک Content-first – طراحی سایت بر اساس محتوا – CodeIRAN
×