طراحی سایت , طراحی وب سایت , شرکت طراحی سایت کد ایران

توضیع ارچ لینوکس - بررسی سیستم عامل ارچ لینوکس - کد ایران

توضیع ارچ لینوکس یکی از جالب ترین توضیع های خانواده لینوکس هست که کار خودش رو از سال ۲۰۰۲ شروع به انتشار کرده است.

هدف توضیع ارچ لینوکس ارائه یک نسخه ساده و سبک از لینوکس هست و تیم ارچ لینوکس بیشتر روی سبکی و صحت کد ها تمرکز دارند جوری که در استفاده اولیه فاقد افزونه ها و پیچیدگی هست و یک نسخه ساده رو در اختیار شما میزاره.

این توضیع برای معماری x86-64  منتشر میشود (البته جدیدا نسخه ای که برای معماری IA-32 بوده رو متوقف کرده).

شما می توانید این سیستم عامل رو از آدرس archlinux.org/download دانلود کنید.

  • برای من جالب بود که در لیست میرورها، ایران هم دیدم که توسط دانشگاه یزد میرور شده است و از این جهت خیلی خوشحال شدم که دانشگاه‌ها رو به همچین کارهای ارزشمندی اوردن.

توضیع ارچ لینوکس - بررسی سیستم عامل ارچ لینوکس - کد ایران
لودر ارچ لینوکس – تو این تصویر به سبکی و سادگی اشاره کرده.

بعد از دریافت ارچ لینوکس با اجرای آن لودر بالا می‌آید (در تصویر بالا مشاهده می‌کنید) که لیست بارگذاری‌ها بر اساس پردازنده شما و امکانات دیگری مثل تست حافظه رم و ریبوت و خاموش کردن رو به شما می‌دهد.

توضیع ارچ لینوکس - بررسی سیستم عامل ارچ لینوکس - کد ایران

بررسی توضیع ارچ لینوکس

توضیع ارچ لینوکس از مدیر بسته پک‌من (pacman) استفاده می‌کند که مدیریت نصب، حذف و بروزرسانی بسته‌های tar.gz را برعهده دارد.

آرچ لینوکس به صورت غلطان منتشر می‌شود. یعنی زمان بروزرسانی‌ها مشخص نیست و با آمدن نسخه جدید، نسخه قبلی شما بروز می‌شود و تا ۲۰۰۸ هر نسخه اسم رمز داشت اما از آن به بعد فقط با نام زمان منتشر می‌شود. مثلا نسخه آخر آن تا به این زمان، ۲۰۱۸.۰۳.۰۱ است.

بعد از بالا آمدن ارچ لینوکس میبینید که محیط نصبی برای شما نمایش نمیده و به صورت خط فرمان (Terminal) بالا میاد.

اما نصب آن و استفاده از آن کمی سخت است و مراحل طولانی رو باید طی کنید.

بعد از بالا آمدن لایو با دادن دستور cat installation.txt می‌توانید متن پیش‌فرضی که برای آموزش نصب قرار داده شده را مطالعه کنید که شما را به آدرس wiki.archlinux.org/index.php/Installation_Guide ارجاع داده است.

فرایند نصب کمی پیچیده به نظر می‌رسد اما این‌طور نیست و قابل انجام است؛ فقط کمی طولانی است. اما خود مراحل نصب آموزش‌های زیادی به شما می‌دهد که برای کاربران مشتاق بسیار جالب است.


Deprecated: get_currentuserinfo از نگارش4.5.0 منسوخ شده است! به‌جای آن از wp_get_current_user() استفاده نمایید. in /home/codeiran/public_html/wp-includes/functions.php on line 4713

نظری ثبت نشده است

خانـــــــــــه آموزش ها لینوکس توزیع ارچ لینوکس – بررسی سیستم عامل ارچ لینوکس – کد ایران
×