طراحی سایت , طراحی وب سایت , شرکت طراحی سایت کد ایران

تفاوت جاوا با جاوا اسکریپت ; با سلام خدمت شما دوستان و همراهان کدایران . این سوال که تفاوت زبان های جاوا اسکریپت و جاوا چیست همواره یکی از دغدغه های بسیاری از توسعه دهندگان تازه کار وب به شمار می رود.

جالب است بدانید صرف نظر از تشابه اسمی این دو زبان و تشابه نحو و دستورات آن ها با زبان ++C ، تفاوت های بسیاری بین آن ها وجود دارد که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم:

تفاوت جاوا با جاوا اسکریپت چیست ؟

جاوا یک زیان برنامه نویسی کاملا شی گرا (Object Oriented Programming) است که اولین بار توسط شرکت Sun Micro System به منظور خلق برنامه های کاربردی مستقل و قابل اجرا بر روی انواع سیستم های عامل ارائه شد.

در حالی که جاوا اسکریپت به عنوان یک زبان شبه شی گرا (Like Object Oriented) که اولین بار توسط شرکت NetScape ارائه شد، تنها یک فایل متنی ساده است که نمی توان از آن برای ایجاد برنامه های کاملا مستقل استفاده کرد و برای اجرا می بایست در داخل صفحات HTML قرار گرفته و توسط مرورگرها تفسیر و اجرا شوند.

در واقع کاربرد اصلی جاوا اسکریپت در صفحات وب بوده و از آن تنها به منظور افزودن قابلیت های تعاملی به صفحات وب استفاده می شود.

مهمترین تفاوت جاوا با جاوا اسکریپت این است که جاوا یک زبان کامپایلی است در حالی که جاوا اسکریپت همان طور که از اسمش پیداست یک زبان اسکریپتی (مفسری) است. زبان های کامپایلی به زبان هایی گفته می شود که قبل از اجرا می بایست کامپایل شوند.

زبان های اسکریپتی نیز به زبان هایی گفته می شود که مرحله کامپایل و اجرا آن ها جدا نبوده و در واقع کامپایل آن ها در زمان اجرا انجام می شود. وظیفه تفسیر برنامه های جاوا اسکریپت بر عهده مرورگر است. به برنامه هایی که به زبان های اسکریپتی نوشته می شوند اسکریپت می گویند.

تفاوت های زبان جاوا با جاوا اسکریپت

از دیگر تفاوت جاوا با جاوا اسکریپت می توان به سبک تعریف متغیر ها در آن ها اشاره کرد. زبان های برنامه نویسی از لحاظ تعریف متغیر ها به دو دسته زبان های Strongly Type و Loosely Type تقسیم می شوند.

در زبان های با نوع قوی می بایست ابتدا نوع متغیرها را تعیین و سپس در برنامه از آن استفاده نمود. نوع این گونه متغیر ها را نمی توان در طول اجرا برنامه تغییر داد و در صورتی که این متغیرها با عملگرهای مناسب خود به کار نروند نتایج نادرست به دست می آیند و یا خطایی به وقوع می پیوندد.

زبان های ++C و JAVA از این دست زبان ها هستند.

در مقابل در زبان های با نوع ضعیف نیازی به تعریف متغیرها و تعیین نوع داده آن ها نمی باشد. در این زبان ها تعیین نوع های داده به طور خودکار و بر حسب نیاز توسط خود زبان انجام می گیرد و بنابراین در طی فرآیند پردازش داده ها می توان در هر مرحله به راحتی نوع داده ها را بررسی و تغییر داد.

زبان هایی همچون JAVA Script و PHP از این دست هستند.

یادگیری جاوااسکریپت بسیار ساده تر از جاوا است. این به این خاطر است که همه آنچه شما به عنوان یک توسعه دهند وب برای یادگیری جاوا اسکریپت نیاز دارید درکی عمیق از HTML است.

با این حال چنانچه درک درستی از جاوا اسکریپت داشته باشید یادگیری جاوا نیز برایتان سهل و دلپذیر خواهد شد!

 

 

مطالبی که ممکن است علاقه داشته باشید :

شرکت طراحی سایت کد ایران در شبکات اجتماعی :

آپارات کدایران,فیسبوک کدایران,تویتر کدایران,اینستاگرام کدایران


Deprecated: get_currentuserinfo از نگارش4.5.0 منسوخ شده است! به‌جای آن از wp_get_current_user() استفاده نمایید. in /home/codeiran/public_html/wp-includes/functions.php on line 4713

نظری ثبت نشده است

خانـــــــــــه آموزش ها خبر های طراحی تفاوت جاوا با جاوا اسکریپت – تفاوت های زبان جاوا با جاوا اسکریپت – کدایران
×