طراحی سایت , طراحی وب سایت , شرکت طراحی سایت کد ایران

اوبونتو چیست, بررسی سیستم عامل اوبونتو

اوبونتو چیست ؟ توضیح کامل در اوبونتو

اوبونتو چیست ؟

اوبونتو (Ubuntu) یک توزیع از سیستم عامل دبیان است که توسط جامعه کاربری برای رایانه های شخصی و سرور توسعه پیدا میکند.

سیستم عامل اوبونتو از حمایت شرکت کنونیکال برخوردار است.

هدف این توزیع گنو/لینوکسی آسان کردن استفاده از سیستم عامل گنو/لینوکس و نرم افزار های آزاد هست.

نام‌گذاری اوبونتو به صورت مفهومی

اوبونتو فلسفهٔ اخلاق، با تمرکز بر تعلّقات و روابط مردم با یک‌دیگر است. این واژه مربوط به زبان بانتو است که در جنوب افریقا رایج است. اوبونتو یک مفهوم کلاسیک آفریقایی است که معادل فارسی آن را می‌توان در این شعر سعدی یافت: بنی آدم اعضای یک پیکرند، که در آفرینش ز یک گوهرند.

یک فعّال صلح افریقایی اوبونتو را این چنین ترجمه می‌کند: «چیزی که من هستم، به سبب چیزی است که همهٔ ما هستیم».

نلسون ماندلا، اوبونتو را چنین توضیح داده است: «یک جنبه از جنبه‌های اوبونتو این است که مثلاً اگر مسافری در روستایی توقّف کرد، لازم نیست درخواست غذا یا آب دهد.

هنگام توقَف، مردم به او غذا داده و او را سرگرم می‌کنند. اوبونتو به این معنا نیست که مردم نباید به دنبال ثروت باشند، بلکه به این نکته توجّه دارد که آیا می‌خواهید این کار را به قصد بهبود جامعه انجام دهید یا خیر».

این معنا، چراغ راه اوبونتو و پدید آورندهٔ شعار و فلسفهٔ این توزیع است.

فلسفه اوبونتو چیست

اوبونتو بر این باور است که نرم‌افزار باید آزاد و در اختیار همگان باشد. بنابراین هر کاربر رایانه: ( اوبونتو چیست )

  • باید آزادی بارگیری، اجرا، رونوشت، توزیع، مطالعه، هم‌رسانی، تغییر و بهبود نرم‌افزارش را برای هر منظوری، بدون پرداخت هزینه‌ٔ اجباری پروانه داشته باشد.
  • باید بتواند نرم‌افزارش را به زبان دلخواه خود استفاده کند.
  • باید بتواند بدون توجّه به ناتوانی‌اش، از همهٔ نرم‌افزارها استفاده کند.

این فلسفه در نرم‌افزارهای تولیدی اوبونتو، شیوهٔ توزیع آن‌ها و پروانه‌های آن‌ها وجود دارد.

طراحی سایت >

تاریخچه اوبونتو از کجاست ؟

در سال ۲۰۰۴ کارسازها در مالکیت تام گنو/لینوکس بودند. ولی مارک شاتلورث، یکی از توسعه‌دهندگان توزیع گنو/لینوکس دبیان بر این باور بود که نرم‌افزار آزاد باید جزیی از زندگی روزانه‌‌ی همهٔ کاربران رایانه باشد.

به همین منظور، تصمیم گرفت گروهی از بهترین توسعه‌دهندگان دبیان را برای ساخت توزیعی مبتنی بر دبیان، ولی آسان برای استفادهٔ مردم عادی از گنو/لینوکس به عنوان میزکار، گرد هم آورد.

در سال ۲۰۰۵، شاتلورث و شرکت تازه ساختش به نام کنونیکال، ایجاد بنیاد اوبونتو با ده میلیون دلار سرمایهٔ نخستین را اعلام می‌کنند. هدف این بنیاد، اطمینان ازپشتیبانی و توسعهٔ نگار‌ش‌های بعدی اوبونتو است.

انتشارهای اوبونتو

انتشارهای اوبونتو به صورت منظّم، هر شش ماه یک بار در ماه‌های اپریل و اکتبر هر سال ارائه می‌شوند. ( اوبونتو چیست )

تمام انتشارهای اوبونتو نگارش نهایی و پایدار بوده و به این منظور طرّاحی شده که یک توزیع کامل و بدون نقص را برای کاربر نهایی فراهم کند.

نگارش‌های آزمایشی برای هر انتشار از ماه‌ها پیش از ارائهٔ رسمی آن انتشار توسّط توسعه‌دهندگان و داوطلبان بررسی و امتحان شده و مشکلات احتمالی آن‌ها گزارش و رفع می‌شوند.

هر دو سال یک بار، انتشاری که در ماه اپریل ارائه می‌شود، دارایپشتیبانی طولانی مدّت است. هر انتشار عادی اوبونتو تا ۹ ماه پشتیبانی رایگان دارد، در حالی که انتشارهای با پشتیبانی طولانی مدّت تا ۵ سال پشتیبانی رایگان دارند.

پیش از اتمام زمان پشتیبانی هر انتشار، باید به انتشار بعدی به‌روز رسانی کرد. به‌روز رسانی‌ها می‌تواند از انتشارهای عادی به انتشار عادی بعدی و یا از انتشارهای با پشتیبانی طولانی مدّت، به انتشار عادی یا انتشار با پشتیبانی طولانی مدّت بعدی انجام شود.

اوبونتو هیچ‌گونه انتشار تجاری یا حرفه‌ای جدایی ندارد. همهٔ انتشارهای اوبونتو که رایگان هستند، حرفه‌ای بوده و پشتیبانی تجاری آن توسّط کنونیکال یا هر شرکت دیگری قابل ارائه است.

سئو چیست >

سیاست اوبونتو چه بوده و چه هست ؟

با وجود سرمایه‌گذاری‌‌های کنونیکال در اوبونتو، این توزیع و سیاست‌های آن به هیچ عنوان وابسته به این شرکت نیست.

تیم اوبونتو از داوطلبانی در سراسر جهان تشکیل شده است که در قالب جامعهٔ کاربری، مسئولیت‌های بخش‌های حیاتی این پروژه را برعهده گرفته‌اند. کنونیکال و دیگر شرکت‌ها تنها به این داوطلبان کمک می‌کنند تا نتایج تلاش‌هایشان، در کلاس جهانی عرضه و معرّفی شود.

اوبونتو به کجا رسیده و هم اکنون چه دستاوردهایی دارد …؟!

اوبونتو امروزه در ۹ طعم منتشر می‌شود و ده‌ها مشتق مهم دارد. هم‌چنین ویرایش‌هایی برای کارسازها،ابرها، تلویزیون‌ها و… که جملگی در زیرساخت مشترکند و اوبونتو را تبدیل به بن‌سازه‌ای خاص برای تقریباً همهٔ موارد کرده‌اند. ( اوبونتو چیست )

توزیع اوبونتو و راه‌کارهای نوآورانه‌ای چون اوبونتو برای اندروید، دنیای تلفن‌های همراه را به یک‌پارچگینزدیک‌تر کرده است.

در دنیای رایانش ابری، اوبونتو توزیع مرجع بسیاری از پروژه‌ها مانند اوپن‌استک است و محبوب‌ترین توزیع در دیگر زیرساخت‌ها مانند آمازون است. اوبونتو روی رایانه‌هایی از دل، اچ‌پی، اسوز، لنوو و دیگر تولیدکنندگان جهانی از پیش نصب شده است.

به لطف زیرساخت مشترک، توسعه‌دهندگان می‌توانند روی رایانهٔ خود کار کرده و بدون هیچ مشکلی، برنامه‌های خود را روی دیگر جاها، از ابرها گرفته تا گوشی‌های تلفن همراه ببرند.

 

 

 

 

مطالبی که ممکن است علاقه داشته باشید :

 

 

 


Deprecated: get_currentuserinfo از نگارش4.5.0 منسوخ شده است! به‌جای آن از wp_get_current_user() استفاده نمایید. in /home/codeiran/public_html/wp-includes/functions.php on line 4713

نظری ثبت نشده است

خانـــــــــــه آموزش ها لینوکس آموزش لینوکس اوبونتو چیست ؟ – بررسی سیستم عامل اوبونتو – شرکت کد ایران
×